Asset Publisher Asset Publisher

Co w koronach drzew piszczy

Policzyliśmy wszystkie owady znajdujące się w koronie sosny, aby dowiedzieć się, czy nasze lasy nie są zagrożone ze strony szkodliwych owadów zjadających ich igły.

Barczatka sosnówka, poproch cetyniak, boreczniki, czy strzygonia choinówka są to owady, które żywią się igłami sosny. Kiedy pojawią się w koronach drzew w dużej liczbie mogą stanowić poważne zagrożenie powodując, w skrajnych przypadkach, nawet gołożery całych koron drzew. Aby wiedzieć jak rozwija się populacja (liczebność) tych owadów, co roku jesienią szukamy ich w ściółce, stale w tych samych miejscach. Kiedy wynik jesiennych poszukiwań szkodników sosny jest niepokojący wówczas wiosną wykonujemy dodatkowe czynności sprawdzające.

W tym celu wybraliśmy jedno drzewo, w potencjalnie zagrożonym miejscu występowania tych szkodników, które, zostało ścięte na płachtę. Po czym dokładnie przejrzeliśmy każdą gałązkę korony tego drzewa i policzyliśmy wszystkie gąsienice oraz jaja znajdujących się tam owadów. Znaleźliśmy jaja poprocha cetyniaka, gąsienice barczatki sosnówki, kilka boreczników oraz strzygonię choinówkę. Liczba znalezionych owadów nie stanowi zagrożenia dla lasu, co nie znaczy, że w przyszłości populacja tych szkodników nie może gwałtownie wzrosnąć.