Asset Publisher Asset Publisher

Apel do turystów

Afrykański pomór świń nadal stanowi zagrożenie w Polsce. Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że istotnym miejscem rozprzestrzeniania się tej choroby, mogą być parkingi leśne.

Jak choroba jest przenoszona?

Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj.

Sezon wakacyjny zawsze wiąże się ze zwiększonym ruchem turystycznym. Lasy są naturalnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Miejsca postoju pojazdów i odpoczynku zlokalizowane w lesie, na obszarach dostępnych dla dzików, na których pozostawiane są resztki produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego magą być miejscem ewentualnego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.

Turysto! Jeżeli na parkingu nie ma zamykanych koszy na śmieci weź niezjedzone resztki pożywienia ze sobą. Nie przyczyniaj się do rozprzestrzeniania tej groźnej, dla zwierząt,  choroby.