Lista aktualności Lista aktualności

Razem poSprzątaMy nasz las

Razem możemy przywrócić piękno naszego otoczenia. W ten piątek 20. września ruszamy sprzątać las.

Las zapewnia nam tlen, jest filtrem oczyszczającym powietrze, korzystnie wpływa na  klimat. Jest także domem wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Każdego roku usuwamy z polskich lasów tyle śmieci ile zmieściłoby się w tysiącu wagonów kolejowych, przeznaczając na to blisko 20 mln zł rocznie.

Ponadto las wpływa korzystnie na stan psychiczny naszego organizmu poprawiając nasze samopoczucie, jest także najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują, nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu, ale są także śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się uwalniają często trujące substancje chemiczne, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają także rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów, a w przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów nielegalnie trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych wspólnie posprzątajmy nasz las. Razem możemy więcej.

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie trwało „Sprzątanie Świata”, Polsce ruszamy sprzątać lasy. Więcej o  ogólnopolskiej akcji najdziecie tutaj, a w naszym nadleśnictwie spotykamy się o godzinie 12.00, w samo południe, przy basenie miejskim w Górze. Tam każdy uczestnik akcji otrzyma worek na śmieci i trasę, którą ma do pokonania.  Przyjdź. Czekamy na Ciebie.