Lista aktualności Lista aktualności

Choinkowe święta

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Nie wyobrażamy sobie tych cudownych świąt bez niej.

Ale jaka naturalna, czy stuczna? Która lepsza? Która bardziej ekokogiczna?

Na to pytanie postaramy się Wam dzisiaj odpowiedzieć.

Ale zacznijmy od początku, skąd wzięła sie choinkowa tradycja.

W Polsce zwyczaj dekorowania drzewek iglastych zapoczątkowany został w okresie zaborów. Na początku tylko bogate mieszczańskie rodziny niemieckie i austriackie gościły w swoich domach choinki, później tradycja ta rozpowszechniła się wśród uboższych rodzin w miastach, a na wieś dotarła najpóźniej. Jednak nie od razu tradycją było stawiane w izbie drzewko. Początkowo przystrajano gałązkami świerka, jodły lub sosny ramy  obrazów przedstawiających świętych, ściany oraz drzwi wejściowe do domów i obór, a nad stołem wigilijnym wieszano czubek świerka lub sosny zwany podłaźniczką.

Dawniej wyschniętej ozdoby nie wyrzucano, tylko kruszono gałązki i dodawano do zwierzęcej karmy lub zakopywano w polu na szczęście i urodzaj.

Dziś, po okresie świąt, z przykrością patrzymy na stojące nieopodal kontenera na śmieci uschnięte drzewka, które nie tak dawno, pięknie przystrojone, były główną ozdobą naszego mieszkania.

Co, w takim razie, można zrobić z naturalną choinką po świętach?

W miastach, po świętach, organizowany jest odbiór takich odpadów. Można także spalić ją w kominku albo można ją wywieźć do lasu, gdzie w naturalny sposób ulegnie rozkładowi. 

Naturalna czy sztuczna?

Kiedyś tylko naturalna, piękna, pachnąca żywicą i olejkami eterycznymi, a dziś także może być sztuczna, nawet różowa.  To jakiego wyboru dokonamy zależy tylko od nas.

Jeżeli zdecydujecie się na choinkę naturalną z lasu to zparaszamy - sprzedaż drzewek bożonarodzeniowych odbywać się będzie we wszystkich leśnictwach po uprzednim umówieniu się telefonicznym z leśniczym do 24.12.2019r. Cennik choinek. Telefony do leśniczych.